Vytisknout

 

Osteoporóza, zjištěná při osteodenzitometrickém vyšetření, sama o sobě ještě není důvodem k velkému znepokojení, protože je jen jedním z možných rizikových faktorů zlomenin. Většina lidí s osteoporózou ostatně nikdy zlomeninu kyčle neutrpí. Při zjištěné osteoporóze však mají být vždy objasněny příčiny úbytku kostní hmoty a možná budoucí rizika vyplývající z kostního onemocnění. Nejúčinnější léčbou je odstranění příčiny, která osteoporózu vyvolala. Týká se to především zajištění vhodné fyzické aktivity a úpravy stravovacích návyků, obnovení normálního zásobení těla vápníkem a vitaminy potřebnými pro správnou funkci kosti a léčby základního onemocnění.

Nefarmakologická opatření (cvičení a dietní opatření) byla již zmíněna výše. Připomeňme, že v České republice je průměrný denní přívod vápníku potravou u dětí a dospělých osob do 65 let jen poloviční proti doporučenému množství a starší lidé mají v potravě jen čtvrtinu doporučeného množství vápníku. Potřebných nejméně půl gramu vápníku denně můžete s výhodou doplnit mléčnými výrobky. Ve střevě je zpravidla vstřebávání vápníku z mléka i z různých solí obdobné. Pouze u lidí, kteří mléko nesnášejí, je nutné užít přípravky vápníku. Nejlépe je dbát na vyváženou stravu.

Většina starších osob prokazatelně trpí v zimních měsících nedostatkem vitaminu D a zhoršeným vstřebáváním vápníku ve střevě. Organismus na nedostatek vápníku v krvi reaguje zvýšeným odbouráváním kosti. V takovéto situaci je doplnění přívodu vápníku a vitaminu D doporučenými denními dávkami velmi účinné, protože snižuje riziko neobratlových zlomenin. V létě je pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu zárukou dostatečného zásobení organismu vitaminem D. V zimě by však každý starší člověk měl brát přípravek s doporučenou denní dávku 800 jednotek vitaminu D. Lékař vám může laboratorním vyšetřením krve ověřit zásobení vitaminem D a doporučit účinný způsob prevence jeho nedostatku. Je ve vašem zájmu doporučené léky pravidelně užívat.

 

Copyright 2011 Jak si počínat, když se po přechodu zjistí osteoporóza.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free